طرز کار یخ ساز

آبسردكن٤ شير مخزن ٥٠ ليتر كمپرسور دانفوس بدنه و وان استيل عايق پلى يورتان چرا کیفیت آب اهمیت دارد آبسردکن بدون منبع
چرا کیفیت آب اهمیت دارد
18 اکتبر, 2021
هر آنچه که باید در مورد یخچال مواد غذایی بدانید
هر آنچه که باید در مورد یخچال مواد غذایی بدانید
13 نوامبر, 2021

طرز کار یخ ساز ها

طرز کار یخ ساز یخچال ها : یخچال هایی که دارای آب سردکن داخلی یا یخ ساز اتوماتیک هستند باید به منبع آب متصل شوند. آب را می توان به یکی از دو روش تامین کرد: با اتصال مستقیم یخچال به آب لوله کشی از طریق خط آب یا با اضافه کردن آب به صورت دستی به مخزن داخل یخچال. یخچال های با یخ ساز متصل به آب لوله کشی برای عملکرد صحیح به هیچ نوع منبع آبی نیاز ندارند.
اگرچه یخ ساز یخچال ها با خطوط آب محبوب هستند، اما ضروری نیستند. دلایل متعددی وجود دارد که چرا مصرف کنندگان عمداً به دنبال یخچال بدون اتصال به  آب می گردند. اولاً، متصل نبودن به آب ، آب سردکن یا یخ ساز مشکلاتی مانند نشت یا مشکلات عملکردی را از بین می برد.

 

 

یخ سازهای تجاری

 

راه های مختلفی برای طرز کار یخ ساز بزرگ و مستقل وجود دارد تنها چیزی که نیاز دارید یک سیستم تبرید، منبع آب و روشی برای جمع آوری یخ تشکیل شده است.

یکی از ساده ترین سیستم های حرفه ای از یک سینی یخ فلزی بزرگ که به صورت عمودی قرار گرفته است استفاده می کند.

در این سیستم طرز کار یخ ساز ، سینی یخ فلزی به مجموعه‌ای از لوله‌های مارپیچ مبدل حرارتی مانند لوله‌های پشت یخچال شما متصل می‌شود. اگر نحوه کار یخچال ها را خوانده باشید ، می دانید که این لوله ها چگونه کار می کنند. یک کمپرسور جریانی از مایع مبرد را در یک چرخه مداوم تراکم و انبساط به حرکت در می آورد. اساساً، کمپرسور مبرد را از طریق یک لوله باریک (به نام کندانسور ) وارد می‌کند تا آن را متراکم کند و سپس آن را در یک لوله عریض‌تر آزاد می‌کند، جایی که می‌تواند منبسط شود.

فشرده سازی مبرد فشار آن را افزایش می دهد که باعث افزایش دمای آن می شود. مبرد از طریق کویل کندانسور باریک می گذرد، آن گرما از دست می دهد و در خارج یخچال رفته، و آن را متراکم به یک مایع است. هنگامی که سیال فشرده شده از شیر انبساط عبور می کند ، تبخیر می شود – منبسط می شود تا به گاز تبدیل شود. این فرآیند تبخیر انرژی گرمایی را از لوله های فلزی و هوای اطراف مبرد جذب می کند. این کار لوله ها و سینی یخ فلزی متصل شده را خنک می کند.

یخ ساز دارای یک پمپ آب است که آب را از یک مخزن جمع آوری می کند و روی سینی یخ سرد می ریزد. همانطور که آب روی سینی می گذرد، به تدریج یخ می زند و تکه های یخ در سینی ایجاد می شود. وقتی آب را لایه لایه به این روش منجمد کنید، یخ شفاف تشکیل می شود. هنگامی که آن را به یکباره منجمد می کنید، مانند یخ ساز خانگی، یخ کدر می شود.

پس از مدت زمان معینی، یخ ساز یک شیر برقی متصل به سیم پیچ های تبادل حرارت را راه اندازی می کند. تعویض این شیر باعث تغییر مسیر مبرد می شود. کمپرسور وارد کردن فشار گاز گرم شده از کمپرسور به کندانسور باریک را متوقف می کند. در عوض، گاز را وارد یک لوله بای پس عریض می کند . گاز داغ بدون متراکم شدن به اواپراتور برگشت داده می شود. وقتی این گاز داغ را از طریق لوله های اواپراتور به زور وارد می کنید، لوله ها و سینی یخ به سرعت گرم می شوند که باعث شل شدن تکه های یخ می شود.

به طور معمول، حفره‌های مکعبی به‌صورت کج قرار می‌گیرند، بنابراین یخ‌های شل شده خود به خود بیرون می‌آیند و در سطل جمع‌آوری زیر قرار می‌گیرند. برخی از سیستم ها دارای یک پیستون سیلندر هستند که سینی را کمی تکان می دهد و مکعب ها را شل می کند.

این نوع سیستم در رستوران‌ها و هتل‌ها که نیاز به آبسردکن های بزرگ هستند محبوب است زیرا مکعب‌های یخ را با شکل و اندازه استاندارد می‌سازد. سایر مشاغل، مانند فروشگاه های مواد غذایی و شرکت های تحقیقاتی علمی، برای بسته بندی اقلام فاسد شدنی به تکه های یخ کوچکتر نیاز دارند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button