هر آنچه که باید در مورد یخچال مواد غذایی بدانید

طرز کار یخ ساز ها
طرز کار یخ ساز
7 نوامبر, 2021
آبسردكن٤ شير مخزن ٥٠ ليتر كمپرسور دانفوس بدنه و وان استيل عايق پلى يورتان چرا کیفیت آب اهمیت دارد آبسردکن بدون منبع
آبسردکن بدون منبع
9 دسامبر, 2021

هر آنچه که باید در مورد یخچال مواد غذایی بدانید

هر آنچه که باید در مورد یخچال مواد غذایی بدانید : در دمای اتاق ، تعداد باکتری‌هایی که باعث بیماری‌های ناشی از غذا می‌شوند، می‌تواند هر بیست دقیقه دو برابر شود!  مواد غذایی باید در یخچال نگهداری شوند تا در برابر اثرات مضر باکتری  مقاوم شوند.

اما آیا می دانیم چه چیزهایی را سرد کنیم و چه چیزهایی را نباید سرد کنیم؟ همه ما می دانیم که شیر، گوشت، تخم مرغ و سبزیجات در یخچال قرار میگیرند . آیا می دانستید که سس کچاپ برای نگهداری طولانی تر باید سرد نگه داشته شود؟ یا موز رسیده را باید فوراً در یخچال گذاشت؟بله، نکات و ترفندهای زیادی برای نگهداری مواد غذایی در یخچال وجود دارد.

به خصوص در مناطق گرمسیری مانند جنوب ایران  باید در این زمینه دقت بیشتری شود. به عنوان مثال، همیشه باید قبل از قرار دادن مواد غذایی برای خنک شدن، روی آنها را بپوشانید.

دمای ایده آل نگهداری سریع غذا در یخچال از رشد باکتری های بیماری زا در آن جلوگیری می کند و از این رو آن را از فاسد شدن دور نگه می دارد. «در حالت ایده‌آل دمای یخچال باید در حدود 4 درجه سانتیگراد تنظیم شود و دمای فریزر باید کمتر از 0 درجه سانتیگراد باشد. این دمای یخچال و فریزر برای رشد میکروارگانیسم ها نیست و در نتیجه فساد را به تاخیر می اندازد.

یخچال هایی که دارای آبسردکن می باشند نیز برای کمتر باز و بسته شدن در یخچال کارامدی بیشتر را خواهند داشت.

اما مطمئن شوید که هر ماه بررسی کنید که آیا دمای یخچال کار خود را انجام می دهد یا نه. ما فقط باید غذای داخل آن را خنک کنیم، نه کل آشپزخانه را…
قبل از اینکه غذا را در یخچال بگذارید بگذارید تا دمای ان به محیط برسد زیرا به  به صرفه جویی در انرژی نیز کمک می کند. هرچه یخچال شما پرتر باشد، هنگام باز و بستن آن ، دما را بیشتر حفظ می کند، بنابراین انرژی کمتری مصرف می شود.  یخچال شما یک مکان ایده آل برای نگهداری هر ماده غذایی دارد. سردترین قسمت های یخچال در قسمت پشت و پایین آن است.

پشت یخچال چون مکانیزم خنک کننده اونجا نصب شده و پایینش چون هوای گرم به سمت  بالا میره. بنابراین هر ماده غذایی که ممکن است یخ زده باشد نباید در اینجا نگهداری شود. درب یکی از گرم ترین مکان های نگهداری یخچال است.

نکته سریع: برای حداکثر اثربخشی، تعداد دفعات باز و بسته کردن در را به حداقل برسانید.  همیشه روی غذا را بپوشانید و سپس آن را ذخیره کنید. زیرا هوای داخل خشک است و می تواند غذا را خشک کرده و آن را بی مزه دار و بودار  کند. همچنین از به دست آوردن بوی تند مواد غذایی دیگر (مانند کلم) توسط غذاهای ملایم (مثلاً شیر) جلوگیری می کند.
نکته سریع: هر سه هفته یکبار یخچال را خالی کنید و تمام سطوح داخلی را با محلول جوش شیرین پاک کنید و همه چیز را با رعایت قانون دو ساعت به سرعت به یخچال برگردانید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button